MAILVELOPE
A Mailvelope böngészőkiegészítővel titkosított e-maileket küldhetsz és fogadhatsz a szokásos e-mailfiókodból, például Gmailből vagy Yahooból, így az üzeneteket csak azok fogják tudni elolvasni, akiknek szánták őket.
ÍGY TELEPÍTSD
1. Add hozzá a böngészőhöz a https://www.mailvelope.com oldalról.
ÍGY HASZNÁLD
Röviden elmondjuk, hogyan működik egy e-mail-titkosítási rendszer és lépésről lépésre végigvezetünk a használatán.
Titkosított levelezésnél egy mindenki számára olvasható üzenetből kódoltat hozunk létre, amelyet csak azok fognak tudni elolvasni, akik rendelkeznek a titkosítást feloldó kulccsal. Ahogy a feloldás, maga a titkosítás is egy kulccsal történik. A titkosító és a titkosítást feloldó, az üzenetet olvashatóvá tevő kulcs egy összetartozó kulcspárt alkot:
- Nyilvános kulcs: ezzel lehet titkosítani az üzenetet, bárki számára hozzáférhető.
- Titkos kulcs: ezzel lehet feloldani a titkosítást. Biztonságosan kell tárolni, csak jelszó megadásával lehet hozzáférni.
Titkosított e-mailezéshez el kell készítened a saját, egy titkos és egy nyilvános kulcsból álló kulcspárodat.
Kulcspár készítése
2. Klikkelj a böngésző eszköztárban a Mailvelope lakat ikonra, ezzel megnyílik a menü.Klikkelj az “Options”-re, a megnyíló ablakban a “Key Management”, majd a “Generate Key” opcióra.
3. Töltsd ki az adataidat és adj meg egy jelszót – ezzel fogsz majd hozzáférni a kulcshoz. A jelszót biztos helyen tárold, ha elvész, nem kapsz róla emlékeztetőt és nem adhatod meg újra, nem fogod tudni többet használni a kulcspárt.

4. Klikkelj a “Submit”-ra a kulcsok elkészítéséhez. A “Display Keys” pont alatt nézheted meg az elkészült kulcsokat.
Titkosított e-mail küldése
Ahhoz, hogy titkosított e-mailt tudj küldeni valakinek, szükséged van a címzett nyilvános kulcsára, amelyet többféle módon át lehet adni:
- El lehet küldeni közvetlenül e-mailben.
- Ki lehet tenni egy weboldalra.
- Fel lehet tölteni egy kulcsszerverre, például ide: https://pgp.mit.edu.
Ha megkaptad/letöltötted a kulcsfájlt, akkor első lépésként importálnod kell a Mailvelope rendszerébe.
Kulcsok importálása
5. Klikkelj a “Key Management” fülön az “Import Keys” gombra.

6. A legegyszerűbb a “Select a key text file to import” gombra kattintva kiválasztani a gépről az elmentett kulcsfájlt.
A másik lehetőség, hogy bemásolod a kulcsot a szövegdobozba. A “Display Keys” gombbal ellenőrizheted, hogy sikeres volt-e az import.
7. Amikor új levelet írsz, meg fog jelenni az ablakban ez az ikon:
Ha ráklikkelsz, megnyitja a Mailvelope külön ablakát, az ide írt üzenetet lehet majd titkosítani. Az, hogy a titkosítás külön ablakban történik, biztosítja, hogy a titkosítás folyamata teljesen független az e-mailszolgáltatótól.

8. A megírt üzenetet az “Encrypt” gombra kattintva titkosíthatod.
9. Megjelenik egy új ablak, ahol az “Add” gombbal hozzá lehet adni a felső listából, hogy kik tudják feloldani a titkosítást. A címzett(ek)et és magadat is érdemes kiválasztanod. Ehhez ismerned kell a címzettek nyilvános kulcsát. A Kulcsok importálása pont írja le, hogyan kell ezeket hozzáadni a Mailvelopehoz.

10. Az “OK” gombra kattintva történik meg a titkosítás, az eredeti üzenetet felváltja a titkosított. A vissza gomb visszaalakítja az üzenetet titkosítatlanná.
Nem csak titkosítást, aláírást (“Sign”) is választhatsz. Ez az opció nem titkosítja a tartalmat, hanem digitális aláírásként igazolja, hogy a levél valóban tőled jött és a küldés során nem változott a tartalma. Erről megbizonyosodhat a címzett, ha a nyilvános kulcsoddal feloldja az aláírást.

11. Végül a “Transfer” gombra kattintva bezáródik a szerkesztőablak és a titkosított vagy aláírt üzenet bekerül az eredeti e-mail ablakba..

12. És a megszokott módon el lehet küldeni az emailt.
Csatolmányokat ezzel a módszerrel nem lehet titkosítani.
Fontos, hogy az e-mailszolgáltatód eredeti üzenetküldés-ablakából ne lépj ki a folyamat közben.
13. A kulcsaid a “Key Management” fülön a “Display Keys” opció alatt exportálhatod. Ezt elsősorban arra használhatod, hogy elmentsd egy fájlba a saját nyilvános kulcsodat, hogy aztán megoszthasd azokkal, akik titkosított emailt szeretnének küldeni neked. Vidd az egeret a kulcspár ikonra és klikkelj az információs ikonra.

14. A felugró menüben klikkelj az “Export” fülre. Ha csak a nyilvános kulcsodat szeretnéd letöltetni, hogy megoszd másokkal, akkor a következő sorban a “Public” legyen kiválasztva. Mentéshez az ablak alján klikkelj a “Save”-re.
Ha a kulcspár mindkét felét szeretnéd elmenteni, például hogy tárolj róla egy biztonsági másolatot a gépeden, felül az “All” opciót válaszd és úgy mentsd el.

Titkosított üzenet olvasása
15. A Mailvelope csukott boríték ikonnal jelzi, ha titkosított bejövő üzenetet érkezik. Erre az ikonra kattintva kezdheted meg a titkosítás feloldását.

16. A felugró ablakban meg kell adnod a jelszavadat. Ezután a Mailvelope megkeresi a feloldáshoz szükséges titkos kulcsot, és ha megtalálja, megjeleníti az eredeti üzenetet.

A Mailvelope beállítások a következő e-mailszolgáltatókkal működnek:
- Gmail™
- Outlook.com™
- Yahoo!Mail™
- GMX
- WEB.DE
- De-Mail
Az “Options” – “List of Mail Providers” – “Add new site” alatt más szolgáltatókhoz is be lehet állítani.
UTOLJÁRA MÓDOSÍTVA: 2016.01.16.